Analiza krwi 20-miesięcznego dziecka

Witam, mam najnowsze wyniki morfologii krwi mojej córeczki, robię jej badania co miesiąc w związku z anemią. Poprzednich wyników nie posiadam, ma je lekarz rodzinny, ale przez ostatnie miesiące HGB wynosiło 10,8 (ale RDW było wtedy w normie) mimo zażywania żelaza (ferrum), wit. B12 i kwasu foliowego. To są wyniki po odstawieniu żelaza, gdyż lekarka stwierdziła, że i tak nie pomaga. Dzisiejsze wyniki wraz z normami: RBC 3,91 10e6/ul (3,5-5,5), HCT 33,2% (34,0-54,0) MCV 85 fl (80-100), RDW 11,3% (11,5-18,0), HGB 11,0 g/dl (11,0-17,0), MCH 28 pg (26-34), MCHC 33,1 g/dl (31,0-37,0), PLT 305 10e3/ul (130-400), MPV 7,4 fl (7,0-12,0), WBC 8,2 10e3/ul (4,0-11,0), LYM 5,6 (0,6-4,0), LYM% 69 (20-41), MID 0,5 (0,0-1,8), GRA 2,1 (2,0-7,5), GRA% 25 (37-75). Przez ten ostatni miesiąc córce podawałam sok z buraka, marchwi i jabłka oraz nadal podawalam wit. B12 i kwas foliowy (lekarka kazała dokończyć te witaminy). Podczas tego badania córka miała katar. Proszę o interpretację tych wyników, czy córka nadal ma anemię? I co to jest obniżone RDW?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

W podanych badaniach poziom erytrocytów (krwinek czerwonych) oraz hemoglobiny mieści się w dolnym zakresie normy. W związku z tym nie możemy postawić rozpoznania niedokrwistości. RDW wskazuje na rozpiętość rozkładu objętości erytrocytów. Niewielki spadek tego parametru przy braku odchyleń innych, ważniejszych składowych morfologii, nie ma żadnego znaczenia diagnostycznego. W rozmazie krwi zwraca uwagę podwyższony odsetek limfocytów, co jest prawdopodobnie związane z aktualnie występującą u dziecka infekcją kataralną.