Androstendion jest podwyższony - czy to coś groźnego?

Witam, do lekarza jestem umówiona za 3 tygodnie, wczoraj odebrałam wynik androstendionu i wynosi 6,08 przy normie do 3,30. Boję się, bo przeczytałam, że to może być rak nadnerczy. Czy można zrobić jeszcze jakieś badania, które to potwierdzą? Czy taki wynik może o tym świadczyć? Dziękuję z góry.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Nie zalecałabym wykonywania żadnych badań i podejmowania decyzji na własną rękę. Nie napisała Pani, z jakiego powodu zostało wykonane badanie? Czy ma Pani np. zaburzenia miesiączkowania, problemy z cerą i nadmiernym owłosieniem? Tak się zwykle objawia podwyższony poziom androstedionu. Często współwystępuje również podwyższony poziom testosteronu. Za taki stan może być odpowiedzialnych wiele patologii, np. zespół policystycznych jajników. Szukanie rozpoznania na własną rękę, wprowadza tylko niepotrzebny niepokój. Diagnostyką powinien zająć się doświadczony specjalista, który znając Pani historię choroby oraz stan kliniczny, zaleci dalsze postępowanie. Proszę więc spokojnie poczekać na wizytę lub spróbować poszukać pomocy u innego ginekologa bądź endokrynologa.