Anemia i infekcje u 4-latki

Wita Jestem mama 4latki, córka od urodzenia łapie wszystkie infekcjie, nie za bardzo przybiera na wadze, ma anemie z niedoboru Fe, po lekach wraca do poprzedniego poziomu. Miała 2krotnie pobierane przeciwciała na celiakie-wynik negatywny, mimo to po produktach glutenowych ma bardzo duze miany skorne wokół ust(czerwone, mocno sewdzonce pecherzyki-leczone protopikiem bez znacznej poprawy)2lata temu miala kolanoskopie i gstroskopie wykazaly zapalenie opuszka dwunastnicy. Co owinniśmy zrobić ?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Z całą pewnością należy doprowadzić do prawidłowych wartości morfologii krwi. W tym wieku bardzo ważne jest odpowiednia dystrybucja tlenu po tkankach a w szczególności tkance mózgowej. A więc leczenie anemii w pierwszej kolejności. Częste infekcje mogą być skutkiem właśnie niedokrwistości. Oczywiście warto także kontrolować całą morfologię ze szczególnym zwróceniem uwagi na układ białokrwinkowy, który jest swego rodzaju barierą przed zakażeniami. Jeśli chodzi o dietę po ty co Pani mówi należy wystrzegać się produktów zawierających gluten. Zamiast produktów zawierających żyto, pszenicę, owies warto podawać dziecku ryż, kukurydzę, soję. Należy zwracać uwagę na produkty z przekreślonym kłosem na opakowaniu. Są one odpowiednie dla dzieci, które nie tolerują glutenu. Oczywiście Córeczka musi znajdować się pod stałą opieką gastrologa oraz lekarza rodzinnego.