Anoreksja a rajd rowerowy

Witam. Niedawno zakończyłam odchudzanie (które niestety nie zostało przeprowadzone zbyt mądrze) i niestety okazało się, że zabrnęłam trochę za daleko. We wrześniu, kiedy zaczęłam uważać na to, co jem, ważyłam ok. 62 kg przy wzroście 174 cm. Teraz ważę 51 kg i doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że powinnam przytyć, tym bardziej, że za nieco ponad miesiąc szykuje mi się rajd rowerowy, a rodzice postawili mi ultimatum: mogę jechać, ale tylko jeśli moja waga będzie wynosiła min. 55 kg.

Moje pytanie brzmi następująco - czy w ciągu miesiąca jestem w stanie w zdrowy sposób przytyć 4 kg? Jak powinnam się odżywiać i jakiego rodzaju ćwiczenia fizyczne wykonywać, aby to osiągnąć? Dodam, że mam 17 lat i prowadzę średnio aktywny tryb życia (3x w tygodniu WF, dużo spaceruję, czasami biegam). Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie!

Wartość Twojego wskaźnika masy ciała to 16,8 kg/m2.

Przy wartościach poniżej 17,5 kg/m2 rozpoznaje się anoreksję, jeśli są spełnione pozostałe kryteria:

1. Wychudzenie zostało spowodowane celowym głodzeniem się, unikaniem ,,tuczących pokarmów", intensywnymi ćwiczeniami lub celowymi wymiotami. Piszesz, że celowo  się odchudzałaś w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

2.  Postrzeganie masy ciała jako zbyt dużej, pomimo, że występuje znaczna niedowaga. Osoby chore na anoreksję uważają, że nie mogą przytyć więcej niż do określonej wagi, przy czym ta ,,idealna waga" oznacza tak naprawdę znaczne wychudzenie.

Jak rozumiem, obecnie chcesz przytyć przede wszystkim z powodu warunku, jaki postawili Ci rodzice. Jednak 55 kg to za mało - przy Twoim wzroście prawidłowa waga zaczyna się od wartości 59 kg. Jeżeli nie akceptujesz takiego progu wagi, uważasz, że  wtedy byłabyś za gruba i źle byś się z tym czuła, to sygnalizuje to problem wymagający terapii.

3. Kolejnym warunkiem dla rozpoznania anoreksji są zaburzenia hormonalne: opóźnienie wystąpienia pierwszej miesiączki, zatrzymanie miesiączki. Nie wiem jednak, czy masz objawy tego typu.

Jeśli spełniasz wymienione wcześniej warunki dla rozpoznania anoreksji, powinnaś udać się do psychiatry, najlepiej w ramach poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.

Dieta nie jest jedynym sposobem leczenia anoreksji. Podstawową metodą leczenia jest psychoterapia, często zaleca się terapię rodzinną. Jak najszybciej powinnaś porozmawiać o tym z rodzicami.

Odpowiadając bezpośrednio na Twoje pytanie: zaleca się, aby przyrost masy ciała był stopniowy, tzn. nie większy niż 0,5- 1 kg na tydzień. Zbyt szybkie wyrównywanie masy ciała po długotrwałym głodzeniu grozi powikłaniami ze strony przewodu pokarmowego.
Dobowa wartość kaloryczna posiłków powinna wynosić ok. 50 kcal/kg masy ciała.

Dokładne informacje na temat składu diety należy skonsultować z dietetykiem.

Jeśli chcesz przybrać na wadze, powinnaś ograniczyć wysiłek fizyczny tylko do lekcji WF w szkole, a w trakcie zajęć nie powinnaś się forsować.

Zdecydowanie odradzam Ci wyjazd na rajd rowerowy, który jest związany ze zbyt dużym wysiłkiem fizycznym i obciążeniem układu krążenia! U osób chorych na anoreksję może dochodzić do gwałtownego załamania ze strony układu krążenia na skutek m.in. zaburzeń elektrolitowych.

Wskazana jest również wizyta u lekarza rodzinnego i wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych (morfologia, elektrolity, glukoza, badanie ogólne moczu, EKG).

Z pewnością będziesz miała jeszcze wiele okazji, aby uczestniczyć w tego typu wyjazdach. Ze względu na Twój obecny stan zdrowia jest to przeciwwskazane. Możesz to sobie zrekompensować ciekawą wycieczką lub innym wyjazdem, który nie jest związany z tak  intensywnym wysiłkiem fizycznym.

Z pozdrowieniami