Anoreksja a spuchnięte nogi

Mam 21 lat, 177 cm i ważę ok. 51 kg. Walczę z anoreksją i bulimią. Ostatnio przytyłam ok. 5 kg w bardzo krótkim czasie i pojawił się problem opuchniętych nóg. Od kilku dni odczuwam, że są bardzo ciężkie i opuchlizna pojawia się na całej ich długości, nie tylko na kostkach, ale też wyżej, aż do wysokości ud. Staram się trzymać nogi wyżej, leżeć i siedząc, ale nie pomaga to na dłuższą metę. Czy może być to powiązane z moją chorobą? Do jakiego lekarza powinnam się zgłosić?

Witam!

Obrzęki kończyn dolnych są częstym powikłaniem anoreksji i bulimii. Związane są przede wszystkim z niedoborem białka i zwiększoną przepuszczalnością naczyń krwionośnych. Zaleca się wówczas wyższe ułożenie nóg oraz niekiedy - łagodne leki moczopędne.

Każdy jednak przypadek szybko narastających obrzęków, powinien zostać prawidłowo zdiagnozowany. Obrzęki mogą powstawać np. na skutek zaburzeń rytmu serca, niewydolności nerek.

W tej sytuacji wskazana jest konsultacja u lekarza rodzinnego lub internisty i wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych oraz ekg.

Z pozdrowieniami