Anoreksja i zanik miesiączki

Witam bylam na pograniczu anoreksji,schudłam z 55 kg do 44-43kg przy wzroście 168cm. Trwało to zaledwie albo aż 5 miesiecy pozniej zaczęłam sie normalnie odrzywiaj pod kontrola dietetyka i szybko przybrałem na wadze.zanikl mi jednak okres na ok 4 miesiące gdy poszłam do ginekolog powiedział ze mam pcos czy jest to możliwe po niedożywieniu i to choroba wrodzona,genetyczna?mam tez problemy z zylakami nie wiem czy to od hormonow ktore na wywołanie miesiączki czy po niedożywieniu?

Żylaki nie mają związku ani z niedożywieniem . Krótkie stosowanie tabletek hormonalnych nie jes przyczyną ich powstawania.

Witam, często poprzez drastyczne diety dochodzi do zaburzenia hormonów i zaniku miesiączek. Jeżeli Pani waga wróciła do normy i odżywia się już prawidłowow, miesiączna napewno z czasem powróci, ale napewno to proces, który potrzebuje czasu.
Pozdrawiam

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Przyczyną PCOS są najczęściej zaburzenia endokrynne oraz insulinooporność, jeżeli gospodarka hormonalna u Pani jest rozregulowana ( niedożywienie też ma wpływ na hormony) może być to przyczyną policystycznych jajników.
Natomiast żylaki mogą być częściowo uwarunkowane genetycznie. Pozdrawiam.