Anoreksja - problem nie tylko kobiet

Witam! Schudłem w ciągu ostatniego pół roku 30 kg. Miałem lekką nadwagę, więc musiałem trochę zrzucić, lecz teraz nie umiem przestać. To jest nałóg. Podoba mi się moje ciało i takie mogłoby być. Lecz ja ciągle chudnę. Nie potrafię już normalnie jeść, wciągnęło mnie to kompletnie. Zaczęło się od tego, że miało to być wyleczeniem z wszelkich kłopotów życiowych. Jednak przez to się rodzą same nowe. Chciałbym jeść normalnie. Nie umiem po prostu, po ludzku, nie umiem. Jak zjem dziennie 500 kcal, to jest święto. Wagi się pozbyłem w ramach walki z tym, jednak to nie pomaga, bo podświadomie czuję, że muszę się ciągle pilnować. Kiedyś byłem szczęśliwy z nadwagą, teraz jestem jedynie kłębkiem nerwów o świetnym wyglądzie. Nie chcę tak. Chcę poczuć szczęście ponownie.

Witam!

Odchudzanie się początkowo jest źródłem wielu pozytywnych doznań: poczucia kontroli, kompetencji, atrakcyjności. Zmiany neuroprzekażników oraz zmiany hormonalne powodują dobre samopoczucie, euforyczny nastrój, poprawę koncentracji.

Rezerwy organizmu jednak stopniowo się wyczerpują: pojawiają się problemy z pamiecią, koncentaracją, wywołując gorsze funkcjonowanie w szkole, pracy, zaburzenia nastroju, niepowodzenia w kontrolowaniu jedzenia i wagi prowadzą do narastającej frustracji.

Konsekwencją głodzenia się jest dysregulacja ośrodków głodu i łaknienia, powodując jadłowstręt. Do tego dołączają się zaburzenia czynności przewodu pokarmowego, po przyjęciu pokarmu - przykre dolegliwości: bóle brzucha, wzdęcia, nudności, utrudniające powrót do prawidłowego odżywiania.

Nie wiem, jaka jest obecnie Pana masa ciała i BMI, prawdopodobne jest jednak rozpoznanie anoreksji. U meżczyzn częto jest ona poprzedzona nadwagą, a najczęstszym typem jest typ restrykcyjny (odchudzanie przez głodzenie się).

Podstawową metodą leczenia anoreksji jest psychoterapia. Wskazana jest konsultacja u lekarza psychiatry oraz internisty i endokrynologa. Pana wahania wagi moga zależeć również od zaburzeń hormonalnych, stąd wskazane jest wykonanie badań w tym kierunku.

Proszę nie zwlekać z decyzją o podjęciu leczenia, wczesna interwencja zwiększa szansę na skuteczną walkę z chorobą.

Polecam Panu zapoznanie z informacjami zawartymi w internecie:

http://antyproana.blox.pl/2009/07/Meska-sprawa.html

oraz na naszym portalu:

http://portal.abczdrowie.pl/anoreksja-jak-rozpoznac-objawy,

http://portal.abczdrowie.pl/objawy-anoreksji,

http://portal.abczdrowie.pl/skutki-anoreksji.

Pozdrawiam