Pytania do specjalistów
Pomoc W tym miejscu publikowane będą pytania wraz z odpowiedziami lekarzy i specjalistów.
X

Na Twoje pytanie czekają setki specjalistów!

Pytanie zadane:

Antybiotyk i tabletki antykoncepcyjne a okres

witam. Biorę tabletki antykoncepcyjne. W przeciągu ostatnich dwóch tygodni byłam chora i przez ostatnie 6 lub 7 dni zażywałam antybiotyk. Zażywałam jednocześnie i pigułki antykoncepcyjne i antybiotyk. Dzisiaj powinnam dostać krwawienia, a ostatnie objawy miałam dwa dni temu (obolałe piersi). W przeciągu ostatnich trzech dni kochałam się (bez dodatkowych zabezpieczeń), jednakże miałam (dalej mam) dni niepłodne. Jeśli nie mam objawów okresu i go dzisiaj nie dostanę to czy jest możliwość, że jestem w ciąży? Czy antybiotyk może opóźnić miesiączkę? Na ulotce pisało, że może przyspieszyć.. nic o opóźnieniu niestety. Proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam.

Odpowiedź udzielona:

Witam!

Spora grupa antybiotyków osłabia działanie antykoncepcji hormonalnej. Dlatego podczas antybiotykoterapii należy dodatkowo stosować np. zabezpieczenie mechaniczne - prezerwatywę.

Trudno w przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej mówić o miesiączce jako takiej - ponieważ nie ma w takim przypadku miesiączki w tradycyjnym tego słowa znaczenia (przecież nie ma owulacji). Krwawienie, które występuje w trakcie 7-dniowej przerwy, jest spowodowane gwałtownym spadkiem stężenia hormonów we krwi. Dlatego krwawienie w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej jest nazywane "krwawieniem z odstawienia".  Przerwa wyrównawcza ma na celu naśladowanie fizjologicznego cyklu.

Dlatego też, nie można się tutaj sugerować objawami zapowiadającymi miesiączkę, nie powinno być również opóźnienia cyklu, jak dzieje się to podczas prawdziwej miesiączki. Nie można wykluczyć obecności ciąży, dlatego przed rozpoczęciem nowego blistra należy wykonac test ciążowy lub zgłosić się do ginekologa.

Serdecznie pozdrawiam

Podziękuj 0

Podobne pytania