Antybiotyk w przerwie pomiędzy opakowaniami tabletek antykoncepcyjnych

Pani doktor, Stosuję doustną antykoncepcję, od miesiąca przyjmuję lek "Atywia". Zachorowałam na anginę i lekarz przepisał mi silny antybiotyk "Duomox 1g" - to amoksycyliny. Przeczytałam, że wpływają na antykoncepcję. Przyjmowanie antybiotyku rozpoczęłam w trzecim dniu 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych.Czy przyjmowanie antybiotyku w czasie tej przerwy wpływa na antykoncepcję? współżyłam trzy dni przed przyjęciem antybiotyku.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej hamuje owulację. Oznacza to, że cykle są bezowulacyjne, a czas w którym rozpoczęła Pani antybiotykoterapię przypadł na przerwę między opakowaniami.
Ryzyko ciąży jest minimalne.
Jeśli w ulotce jest napisane, że antybiotyk może wpływać na antykoncepcję, to z pewnością tak jest - prawdopodobnie dotyczy to jednak sytuacji, w której tabletka antybiotyku jest zażywana jednoczasowo z tabletką antykoncepcyjną, lub w przypadku wystąpienia działań niepożądanych antybiotyku (zaburzenia flory bakteryjnej jelit i biegunka), co może przełożyć się na zmniejszoną wchłanialność doustnych leków antykoncepcyjnych z przewodu pokarmowego.