Antybiotyki a ciąża

Planuję w najbliższym czasie zajść w ciążę. Jestem 3 miesiące po poronieniu (po raz pierwszy). Chciałam wznowić próby w czerwcu (ok. 10 czerwca powinna wystąpić owulacja), lecz niestety 11 maja zostało u mnie stwierdzone zapalenie oskrzeli. Dostałam do stosowania augmentin (tableki - 14 sztuk) i cipronex 10 szt. 18 maja zakończyłam stosowanie tych środków całkowicie. Jeszcze przez kilka dni po ich odstawieniu organizm był mocno osłabiony, ale wygląda na to, że już teraz wszystko wróciło do normy. Chciałabym zatem podjąć jak najszybciej starania o kolejną ciążę, ale martwię się, że może to za wcześnie już teraz i może lepiej poczekać jeszcze trochę.

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Jak najbardziej może Pani zacząć starać się o zajście w ciążę tym bardziej, że zakończyła Pani antybiotykoterapię.

Antybiotyki nie są zalecone u kobiet w ciąży, gdyż mogą wpływać niekorzystnie na płód. Szczególnie w pierwszym trymestrze.

Jeżeli kobieta stara się o dziecko, przebyta antybiotykoterapia nie powinna mieć wpływu na możliwość zajścia w ciążę.

Pozdrawiam!