Antybiotyki w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych a alergia

Moja 3,5 letnia córka jest przeziębiona. Od trzech tygodni ma mokry kaszel i katar. Wczoraj poczułam, że flegma w gardle i nosie zaczęła nieprzyjemnie pachnieć. Udałam się do lekarza, aby obsłuchał oskrzela i płuca i jak na razie są czyste. Gorączki wysokiej nie ma, od czasu do czasu pojawia się tylko stan podgorączkowy. Lekarz zaproponował mi antybiotyk. Ponieważ córka ma reakcje alergiczną na Penicylinę, Amoxycylinę i Erytromycynę lekarz powiedział, że został tylko jeden antybiotyk który może jej dać, czyli Ceflexin. Przy czym dodał, że jeżeli jest uczulona na Penicylinę, bardzo prawdopodobne, że po podaniu Cefalexinu też wystąpi reakcja alergiczna. Czy jest jakiś inny antybiotyk, który moja córka może bezpiecznie przyjmować? Jakie mamy opcje leczenia takich infekcji?

KOBIETA, 3 LAT ponad rok temu

Witam!
Penicylina i Amoxycylina należą do grupy antybiotyków betalaktamowych dokładnie do podgrupy penicylin. Erytromycyna należy do grupy makrolidów (osobna grupa antybiotyków). W przypadku konieczności zastosowania antybiotyku należy unikać antybiotyków z grupy penicylin (jest to najczęściej uczulająca podgrupa antybiotyków) oraz erytromycyny (trudno przewidzieć reakcje na inne leki makrolidowe). Ogólnie w sytuacji Pani córki warto sięgnąć po antybiotyki betalaktamowe z grupy cefalosporyn (przepisany lek należy do tej grupy). Trudno ocenić czy nie wystąpi reakcja, ale jest to mało prawdopodobne, gdyż są to antybiotyki zazwyczaj bezpieczne i o nieco innej budowie chemicznej. Stąd należy obserwować czy po zażyciu leku nie pojawi się wysypka, świąd skóry lub inne objawy alergii (pokarmowe, oddechowe). W przypadku reakcji uczuleniowych nigdy nie można mieć 100% pewności co do bezpieczeństwa jeśli u dziecka występuje silna skłonność do alergii. Proponuję zastosować przepisany lek, a w przypadku alergii odstawić i skonsultować problemy z lekarzem rodzinnym. Pozdrawiam serdecznie!