Antykoncepcja a biegunka - czy doszło do zaburzenia działania tabletek?

Czy biegunka (wypróżnienie z luźnym stolcem 2 razy w krótkim czasie) w czasie przyjmowania tabletek placebo (konkretnie jakieś 6 godzin przed przyjęciem pierwszej tabletki placebo) może obniżyć skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W opisanej przez Panią sytuacji z pewnością nie doszło do zaburzenia antykoncepcyjnego działania tabletek. Po pierwsze dlatego, że luźne stolce wystąpiły przed przyjęciem tabletki. Po drugie dlatego, że była to tabletka placebo, a więc niezawierająca hormonów (równie dobrze mogła Pani w ogóle nie przyjąć tej tabletki), po trzecie zaś z powodu faktu, że zaburzenie wchłaniania hormonów występuje jedynie w przypadku, gdy mamy do czynienia z silną biegunką, prowadzącą potencjalnie do odwodnienia.

Pozdrawiam serdecznie!