Antykoncepcja hormonalna: czy można ją stosować, mając gruczolakowłókniaki?

Witam,

mam 25 lat i jestem kobietą. W 21 pierwszym roku życia wyczułam małego guzka w piersi, po badaniu USG okazało się, że mam więcej guzów i to o wiele większych (4 cm). Jestem po dwóch zabiegach usunięcia guzków w obu piersiach. Wyniki wykazały gruczolakowłókniaki. Przez kolejne dwa lata miałam małe guzki, które się nie powiększały. W wieku 24 lat urodziłam dziecko. Obecnie mam jednego guzka i po ostatniej kontroli lekarskiej, stwierdzono, że to również nic groźnego, obecnie czekam na badania USG potwierdzające opinię lekarza. Chciałabym stosować antykoncepcję hormonalną, ale nie mam pewności czy jest to bezpieczne w moim przypadku oraz czy nie zwiększy to ilości guzków w moich piersiach?

Pozdrawiam, Aga.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Istnieje kilka poglądów na temat stosowania antykoncepcji hormonalnej dwuskładnikowej przy obecności włókniakogruczolaka u kobiety. Włókniakogruczolaki piersi są zmianami łagodnymi, które nie wiążą się z bezpośrednim zagrożeniem zdrowia kobiety.
Niektórzy dopuszczają taką metodę antykoncepcji w tym przypadku, jednakże istnieją przesłanki, że może ona sprzyjać zwiększeniu ryzyka zezłośliwienia zmian. W związku z tym proponowałbym zrezygnować ze stosowania dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej w Pani przypadku.
W związku z obecnością włókniakogruczolaków oraz biorąc pod uwagę, że ma Pani za sobą poród, warto zastanowić się nad inną metodą antykoncepcyjną o wysokiej skuteczność antykoncepcyjnej jaką może być wkładka wewnątrzmaciczna.
Proponuję skonsultować problem z ginekologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl