Antykoncepcja hormonalna i owulacja - czy jest ryzyko ciąży?

Witam, ostatnio kochałem się z moją partnerką, z którą jesteśmy ponad 6 lat, podczas trwania jajeczkowania u mojej partnerki, ona zażywa od 6 miesięcy tabletki antykoncepcyjne. Ostatnio była u lekarza ginekologa, okazało się, że ma małą nadżerkę i że miała jajeczkowanie. Lekarz powiedział, że jeżeli kochała się pani z partnerem w ostatnich dniach to może być ciąża i moje pytanie brzmi, czy podczas regularnego zażywania tabletek może zajść w ciążę, gdy ma najwyższy stan płodności? (Jajeczkowanie)?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Głównym mechanizmem działania tabletek antykoncepcyjnych jest blokowanie jajeczkowania. Jeśli do niego doszło, to znaczy, że z jakiegoś powodu tabletki nie zadziałały tak jak powinny. Mogło mieć to związek z ich nieregularnym przyjmowaniem lub cechami indywidualnymi organizmu Pana partnerki. W tej sytuacji ciąża jest jak najbardziej możliwa.

W ulotce producent pisze również o innym mechanizmie działania tabletek, to jest zmianie gęstości śluzu szyjkowego utrudniającego dojście plemników do jajeczka oraz zmianie endometrium utrudniającej zagnieżdżenie ewentualnego zarodka. Nie jest pewne, czy tabletki rzeczywiście działają w tych mechanizmach, bowiem w sytuacji gdy z pewnych przyczyn dojdzie do owulacji, ich wpływ na równowagę hormonalną organizmu zdaje się być ograniczony, a wyrzuty hormonów towarzyszące jajeczkowaniu mogą tłumić działanie hormonów z tabletek.

Tak czy inaczej, należy wykonać test ciążowy w 14 dni od daty stwierdzonej owulacji.

Pozdrawiam serdecznie!