Aorta sklerotyczna u 64-latka

prosze o pomoc. jak leczyc aorte sklerotyczna i co to doklanie jest za choroba? w internecie jest tylko napisane zeby zucic palenie i zmienic diete. pytam w imieniu ojego tatusia ktory ma 64 lata

Judyta Samul-Jastrzębska

Witam. Aorta sklerotyczna oznacza nic innego jak aortę zmienioną miażdzycowo. Ze względu na fakt, że miażdżyca jest chorobą uogólnioną i może dotyczyć naczyń wieńcowych sugeruję wizytę u lekarza internisty/kardiologa który zleci dalszą diagnostykę i wyda zalecenia dotyczące zmiany stylu życia lub wdroży farmakoterapię.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Dokładnie tak należałoby postąpić. W tej chorobie chodzi o to, że w ścianie aorty wytworzyła się blaszka miażdżycowa.