Apetyt na słodycze - jak schudnąć?

Dzień dobry:) Jaką dietę powinnam stosować, by schudnąć? Mam 160 cm wzrostu, aktualnie ważę ok. 69-70 kg i mam 20 lat. Ważyłam 73 kg, ale zaczęłam stosować dietę 1000 kcal. Co prawda nie do końca. Jem 1000 kcal, raczej więcej, ale staram się dużo nie przekraczać. Od kilku dni chodzę na siłownię. I zastanawiam się co mam ćwiczyć, by schudnąć, a zarazem wysmuklić i ujędrnić ciało tak, by nie rozrosły mi się mięśnie, bo ma do tego tendencje.

Jestem tzw. klepsydrą, więc chciałabym mieć mocne wcięcie w talii, bo to jest mój największy problem, no i ręce. Chciałabym ważyć najlepiej 55 kg, lecz jeśli uda mi się dalej chudnąć i zauważyłabym, że nie korzystnie wyglądam przy np. wadzę 58 kg, to dalej chudnąć nie chcę. Proszę o pomoc. PS: Dodatkowo mam takie coś, że jak nie jem słodkiego, to aż mnie telepie. Najbardziej mam tak za czekoladą. Chyba się uzależniłam, jak sobie z tym poradzić? Pozdrawiam

Witam serdecznie!

Twoje całkowite zapotrzebowanie energetyczne, wyliczone według wzoru Harrisa Benedicta wynosi dokładnie 2091 kcal na dobę. Oznacza to, że spożywając w ciągu dnia właśnie taką ilość kalorii, utrzymasz stałą masę ciała. Aby schudnąć należy wprowadzić deficyt energetyczny wynosząc od 500 do maksymalnie 1000 kcal. Zatem Twoja nowa dieta powinna dostarczać najlepiej około 1600 kcal. Taka dieta w połączeniu ze sportem zapewni Ci optymalne tempo chudnięcia i zabezpieczenie przed tzw. efektem jo - jo.

Aby zmniejszyć napady głodu na słodycze, musisz zadbać o regularność posiłków. Jeśli będziesz je zjadać co 3 godziny, Twój poziom cukru we krwi będzie utrzymywał się w miarę na stałym poziomie. Poza tym, część posiłków może mieć słodki smak, np. jogurt z łyżeczką miodu lipowego i kilkoma łyżeczkami nasion amarantusa, kurczak pieczony z morelami, sałatka z awokado i ananasem czy jabłko pieczone z cynamonem.

Bardzo ważne w zmniejszeniu apetytu na słodycze są ćwiczenia fizyczne. Ruszaj się jak najwięcej: skacz na skakance, tańcz, biegaj. Nie przesiaduj zbyt długo przed komputerem i telewizorem. Wychodź jak najwięcej z domu i korzystaj z ładnej pogody. Zaopatrz się w kijki do nordic walking, zmobilizuje Cię to do regularnych spacerów.

W sklepach z ekologiczną żywnością dostępne są bardziej wartościowe słodycze, np. ekologiczne ciasteczka na bazie razowej mąki i otrąb, czy ciastka z amarantusem i wiórkami kokosowymi. Są produkowane bez dodatku cukru. Dobrymi słodyczami są również świeże owoce - nie zapominaj o tym!

Pozdrawiam