Astma oskrzelowa a starania się o dziecko i plamienia śródcykliczne

Witam! Mam 32 lata, pięć lat temu przeszłam indukcję poronienia. Od tamtej chwili zbytnio nie starałam się o dziecko, lecz teraz bym chciała. Niepokoją mnie pewne objawy: krwawienia w połowie cyklu zdarzają się coraz częściej, trwają 1-2 dni (miesiączkuję co 26 dni, plamienia występują między 9-11 dniem cyklu), od czasu porodu mam wyciek siarki z jednej piersi. Dodam, że po przejściach byłam badana i wszystko było ok, prolaktyna wykonana parę miesięcy temu w normie. Staramy się z partnerem już prawe rok o dzidziusia i nie wychodzi. Dodam, że choruję na astmę oskrzelową i przyjmuję leki wziewne. Czy leki mogą powodować dziwne krwawienia i niemożność zajścia w ciążę? Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.

Lek. Marta Hat

Witam! Istnieje bardzo wiele przyczyn plamienia w trakcie cyklu miesiączkowego, jednak wziewne leki na astmę nie powinny wpływać na płodność oraz nie powinny powodować krwawienia. Wśród najczęstszych przyczyn plamienia w trakcie cyklu zalicza się plamienie okołoowulacyjne - może ono występować u Pani, jeżeli plamienia występują tylko między 9 a 11 dniem cyklu. Zdarza się także, że plamienia śródcykliczne są wynikiem nierównowagi hormonalnej, co może utrudniać zajście w ciążę. Do innych przyczyn mogą należeć stany zapalne, mięśniaki, polipy, torbiele. Niestety nie da się ustalić przyczyny bez poszerzenia diagnostyki. Proponuję wizytę u ginekologa oraz wykonanie/ powtórzenie odpowiednich badań (hormonalne i obrazowe, można też wykonać monitoring cyklu i sprawdzić, czy dochodzi do owulacji). Pozdrawiam serdecznie!