Astma u dzieci a sterydy wziewne

Witam, jak wcześniej pisałam jestem mamą dwuletniej dziewczyny, która ciągle kaszle. Niema wysypek, ani pokrzywek ani objawów skórnych tylko okropny kaszel. Zaczyna się kichaniem, potem katar i kaszel. Dodam że nigdy nie występowała gorączka u niej. Wcześniej stwierdzone zostało tylko uczulenie na białko mleka krowiego, badanie miała wykonane z krwi. Wcześniej na ten kaszel miała podawany p****, b**** w kroplach do inhalacji z solą fizjologiczną. Pani doktor pediatra była już bezsilna, bo leki tylko na krótko działały, wystawiła nam skierowanie do alergologa. Czekałam ponad miesiąc i nastąpiła wizyta. Pan bardzo ją osłuchał, zrobił jej testy skórne na alergeny wziewne, test podstawowy czyli kurz, pleśnie, pyłki drzew i pyłki traw. Testy wyszły ujemne. Niestety nie mogłam się z tym Panem dogadać. Nic nie chciał powiedzieć. Na moje pytania dlaczego tak kaszle, nie odpowiadał mi. Powiedział tylko na koniec niedobrze, niedobrze. Musimy trochę poleczyć jakimiś lekami. Także wypisał dla małej steryd wziewny (dwa razy dziennie po dwa wziewy), beta2mimetyk-krótkodziałający(doraźnie), oraz antyleukotrienowy (raz dziennie jedna tabletka) i syrop ( dwa razy dziennie po 4ml). Napisał tylko jak podawać te leki. I piszę z pomocą o czym może świadczyć taki zestaw leków? Czy jest możliwość ze to astma? Dlaczego tak ciężko jest się cokolwiek dowiedzieć?

KOBIETA ponad rok temu

Dzień dobry Pani

Niestety astma u dzieci nie jest łatwa do rozpoznania. Dziecko nie wykona pełnej spriometrii a objawy mogą być bardzo podobne zarówno przy astmie jak i przy infekcji. Zestaw leków, które Pani otrzymała jest typowym zestawem przy leczeniu astmy. Wynika z tego , że alergolog podejrzewa astmę, chociaż nie wiem czy została wykluczona infekcja np. mykoplazmatyczna czy inna atypowa. Podobne objawy może też dawać refluks żołądkowo-przełykowy - tym tropem też warto się udać jeśli leczenie nie jest skuteczne.

Może się tak zdarzyć, że astma objawia się tylko kaszlem (wariant kaszlowy astmy) dodatkowo alergen wcale nie musi wyjść w testach skórnych mimo iż powoduje objawy. Na pocieszenie mogę powiedzieć, że astma u małych dzieci często przechodzi wraz z wiekiem i w przeciwieństwie do astmy dorosłych możliwe jest całkowite wyleczenie.