Astma wysiłkowa a krwotoki z nosa

Mam 15 lat, 6 miesięcy temu wykryto u mnie astmę wysiłkową. Gram w piłkę ręczną od 4 lat. Teraz po prawie każdym treningu dostaje krwotoków z nosa. Zaraz zacznie rozkręcać się sezon, a z tymi krwotokami trener posadzi mnie na ławce. Moi rodzice są lekarzami, jak im powiem to znowu będą mi kazać zrobić jakieś głupie badania. Czy te krwotoki mają związek z lekami?

15 LAT ponad rok temu

Witaj!

Krwawienia mogą się pojawić w trakcie przyjmowania leków obniżających krzepliwość krwi, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (ibuprofen, aspiryna), a także podczas długotrwałego używania miejscowych środków obkurczających błonę śluzową nosa (aerozolów, kropli "udrażniających" nos podczas kataru). Leki, które najczęściej stosowane są w leczeniu astmy nie należą do żadnej z tych grup, a wśród ich działań niepożądanych nie ma nawracających krwotoków z nosa po wysiłku fizycznym.

Myślę, że  powinieneś porozmawiać z rodzicami o problemie. Podstawowe badania, które będziesz musiał mieć wykonane (morfologia krwi, banie układu krzepnięcia, pomiar ciśnienia tętniczego, konsultacja laryngologa) zwykle dają odpowiedź na pytanie o przyczynę krwawień. Nie zajmują także wiele czasu, więc z pewnością zdążysz jeszcze przed rozpoczęciem sezonu.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.