Ataki duszności, bólów brzucha i kołatania serca a podejrzenie nerwicy

Wszystko zaczęło się 4 lata temu, miałem atak podobny do zawału serca, wylewu. Od tamtej pory mam zawroty głowy, duszności w klatce piersiowej, bóle brzucha. Robiłem wszystkie możliwe badania i okazało się, że jestem zdrowy. lekarz stwierdził nerwicę. Teraz od jakichś 2 miesięcy mam w czasie poobiedniej drzemki dziwne ataki i w nocy. Zaczyna mi nagle, gdy śpię, bić serce szybko, co mnie budzi, mam problem z oddychaniem (w okolicy serca czuję jakby bicie drugiego serca, coś drży mi w klatce, mam krótki oddech). Co to jest? Dlaczego się powtarza codziennie? Proszę o pomoc.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie! Na podstawie Pana dolegliwości można z dużą dozą prawdopodobieństwa mówić o napadach lękowych. Cierpi Pan na nerwicę, która oddziałuje na funkcje całego Pana organizmu, stąd męczące objawy, jak zawroty głowy, duszności, bóle brzucha, przyspieszona praca serca, problemy z oddychaniem, płytki oddech. Atak podobny do zawału, który miał Pan 4 lata temu, to najprawdopodobniej był atak paniki, o którym może Pan przeczytać więcej tutaj: http://portal.abczdrowie.pl/atak-paniki. Skoro dolegliwości zaczęły powtarzać się codziennie, uniemożliwiają Panu spanie i wypoczynek, to najlepiej, by udał się Pan do lekarza psychiatry. Lekarz zaproponuje Panu najlepszy sposób leczenia – leki i/lub psychoterapię. Proszę nie bagatelizować swojej choroby. Nerwica sama nie przejdzie, a zaniedbana może się pogłębiać i dawać jeszcze gorsze objawy. Więcej na temat nerwicy i jej leczenia może Pan przeczytać pod poniższymi linkami: http://portal.abczdrowie.pl/nerwica http://portal.abczdrowie.pl/diagnozowanie-nerwic http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-nerwicy http://portal.abczdrowie.pl/jak-sobie-pomoc-w-walce-z-nerwica Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam,

objawy wskazują na lęk paniczny, wskazana jest konsultacja psychiatryczna, w celu zastosowania farmakoterapii i dodatkowo psychoterapia, najlepiej poznawczo - behawioralna jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz", Terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie. W Pana przypadku odpowiednio dobrane leczenie (psychoterapia), może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów.
Pozdrawiam serdecznie