Ataki złości i agresja słowna na narzeczonej

Witam, mam bardzo poważny problem, który występuje przy nasilonym stresie. Otóż miewam ataki złości, w których z idiotycznych powodów,krzyczę na moją narzeczoną, obwiniam ją o wszystko,mówię jaka jest beznadziejna i głupia,co jest totalną nieprawdą,po prostu się na niej wyżywam. Potem mam ochotę skończyć z sobą,bo bardzo ją kocham,jest całym moim światem i jedynym szczęściem,staram się by była szczęśliwa, a jednak tak bardzo ją krzywdzę,obiecuje sobie poprawe,ale wciaz jest to samo,pomocy

Mgr Justyna ĹwierczyĹska

Wybuchy złości czy agresja pojawia się najczęściej wtedy, gdy bliska nam osoba zrobi coś, co w naszym mniemaniu jest bolesne lub rozczarowujące. Agresja jest reakcją obronną, chroniąca nas przed lękiem związanym z tym, że tak naprawdę nie mamy wpływu na to, co zrobi druga osoba, a jesteśmy w pewnym sensie zależni od niej.

Uczucie bezradności i lęku zamienione zostają na złość. Jest to o tyle trudne do zmiany, że taka reakcja przynosi niemal natychmiastowe korzyści w postaci rozładowania napięcia i uśmierzenia lęku. Z "ofiary" stajemy się tymi, którzy kontrolują sytuację.

Zmiana tego mechanizmu obronnego, jak każdego innego, wymaga ogromnej pracy i determinacji. Największy problem polega bowiem na tym, że nasze reakcje na stres są najczęściej utrwalone i nabyte w czasie długich lat wychowania. Stąd ta ogromna trudność, by je zmienić. Czasem jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, czasem konieczna jest pomoc specjalisty.

Na razie masz problem ze swoim poczuciem winy, że krzywdzisz kogoś, kogo kochasz, że nie jesteś takim człowiekiem, jakim chciałbyś być, ale niestety do poczucia winy można się z czasem przyzwyczaić i na nie uodpornić, wtedy będziesz prawdopodobnie robił nadal to, co robisz, ale już bez wyrzutów sumienia. Pojawi się kolejny problem, prawny, z którym już zdecydowanie trudniej sobie poradzić.
Z mojego doświadczenia, raczej trudno samemu nauczyć się kontrolować takie zachowania, dlatego polecałbym Ci kontakt z Ośrodkiem Korekcyjnym dla osób stosujących przemoc gdzieś w Twojej okolicy. Bardzo często mieszczą się przy Ośrodkach Pomocy Społecznej. Zadzwoń też na Niebieską Linię, tam dowiesz się, gdzie w Twoim pobliżu można zająć się wyregulowaniem swojego zachowania.