Badania hormonalne przy problemie z zajściem w ciążę

Witam. Od 1,5 roku bezskutecznie próbuję zajść w ciążę (nie są to jednak starania regularne). Robiłam TSH tarczycy, wynik to 3,8 przy normie do 4,2. Czy jest to wynik prawidłowy? Czy powinnam zrobić ft3 i ft4? Nie wiem, czy jest też istotne, w której fazie cyklu robi się TSH? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Problemy z zajściem w ciążę rozpoznaje się zwykle po roku regularnego współżycia bez zastosowania antykoncepcji. W diagnostyce niepłodoności przeprowadza się wiele badań - przede wszystkim profil hormonalny. Poziom TSH jest u Pani w normie, aczkolwiek na górnej granicy, warto byłoby więc zbadać poziom ft3 i ft4. W przypadku rozpoznania niedoczynności tarczycy, należałoby przeprowadzić dokładną diagnostykę gruczołu tarczowego i wdrożyć suplementację hormonami tarczycy. Niedoczynność tarczycy jest bowiem powodem trudności z zajściem w ciążę. Proszę udać się do doświadczonego lekarza ginekologa-endokrynologa, który zaleci szereg potrzebnych badań pomocnych w ustaleniu przyczyny problemów z zajściem w ciążę w Pani przypadku.