Badania hormonu tarczycy

Witam. Prosze o pomoc. Poniżej dane mamy i jej wyniki. Kobieta, lat 54. Pierwsze badania i wyniki (listopad 2008) - TSH 0,006, (grudzień 2008) - FT4 3,2. Brała lek, okazało się, że jest na ten lek uczulona. Zmieniono go. Była poprawa, ale wszystko wracało do stanu pierwotnego. Następne badania (lipiec 2009) - TSH 0,011, (sierpień 2009) - P. ciala anty TPO 378. Zalecono jod. Przed podaniem jodu rozpoznanie: wole guzkowe nadczynne. Koniec sierpnia 2009 - podano jod w dawce leczniczej 131 I o aktywn. 370 MBq (10,6 mCi). Pierwsze wyniki badań po podaniu jodu październik 2009 - FT4 13,4 pmol/l, FT3 4,4 pmol/l . Drugie wyniki (grudzień 2009) - FT4 5,0 pmol/l, TSH 105,26 mIU/l przy normie własnej 0,40-4,90 MIU/l. 3 dni temu zaczęła brać lek, 25 mikrogramów 1 raz dziennie. Dawka ma być systematycznie zwiększana. Od jutra na 50 mikrogramów, po 2 tygodniach - 75 mikrogramów. W międzyczasie objawy: bóle głowy, złe samopoczucie, senność, obrzmiała szyja, uderzenia gorąca, kołatania serca, obrzęki twarzy, drętwienia ręki i nogi, wzrost wagi o 10 kg. Dlaczego wyniki po jodzie wyszły takie dziwne i takie duże (TSH)? Czy jod został dobrze podany, w dobrej dawce? Proszę o diagnozę odnośnie powyższych wyników. Dodam jeszcze, że mama dostała skierowanie do szpitala, ale woli obecnie zostać w domu. Czy jest to dobra decyzja? Czy wyżej podane wyniki powinny być powodem do zmartwień? Proszę o pomoc. Mama zasięgała już porady dwóch lekarzy i wyniki zamisat być coraz lepsze, to są coraz gorsze. Mieszkam na stałe w USA i ciężko jest mi pomóc mamie na odległość. Może Wasza strona mi pomoże w tej sytuacji. Z góry dziękuję za odpowiedź, Kaśka
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

W wolu guzkowym nadczynnym, jako leczenie ostateczne, konieczne jest zastosowanie jodu radioaktywnego lub leczenia operacyjnego. Rozwój niedoczynności tarczycy, który ma miejsce w tym przypadku jest zrozumiałą konsekwencją tego leczenia. Może wystąpić, ale też nie musi. Pani mama jest w tej pierwszej grupie. Myślę, że dawka jodu była właściwie dobrana, nie zawsze da się przewidzieć, czy i w jakim nasileniu wystąpi niedoczynność tarczycy.

Objawy, które wystąpiły u Pani mamy są związane z niedoczynnością. Wymaga ona substytucji hormonalnej i stałych kontroli pod opieką endokrynologa. Radziłabym skorzystać z zalecenia hospitalizacji, która umożliwi wykonanie dodatkowych badań i pozwoli najoptymalniej "ustawić" dalsze leczenie.