Badania moczu dziecka

Witam! Zrobiłam mojej córce (6 lat) badania moczu i trochę mnie niepokoją proszę o interpretację wyników: Przejrzystość - przejrzysty; Barwa - żółty; Ciężar właściwy - 1025; pH - 6,0; Glukoza - nieobecna; Ketony - nieobecne; Urobilinogen - w normie; Bilirubina - nieobecna; Białko - nieobecne; Azotyny - nieobecne; Ery/Hb - obecne; Leukocyty - obecne. Osad moczu: Nabłonki płaskie - nieliczne; Leukocyty - 1-3; Erytrocyty świeże 0-1; Erytr. częściowo wyług. 1-3; Pasma śluzu - nieliczne; Bakterie - nieliczne. Czy powinnam dodatkowo zrobić dziecku badanie krwi? Jeśli tak to jakie ogólne czy jeszcze jakieś dodatkowe. Z góry dziękuję za odpowiedź. Iwona

KOBIETA, 6 LAT ponad rok temu

Witam! Każde badanie laboratoryjne powinno być interpretowane wraz z wywiadem chorobowym oraz badaniem fizykalnym (lekarskim). W opisanej sytuacji niestety nie opisała Pani przyczyny wykonania badania. W związku można się odnieść do wyniku ogólnie. W wykonanym badaniu ogólnym moczu stwierdzono niewielką ilość erytrocytów oraz leukocytów w osadzie moczu. Są to ilości mieszczące się w granicach normy w związku z tym nie ma powodów do niepokoju oraz do dokładniejszej diagnostyki. W przypadku obecności jakichkolwiek objawów proponuję zgłosić się do lekarza rodzinnego wraz z wynikiem (aby uniknąć powtarzania badania) w celu zbadania dziecka oraz ewentualnego uzupełnienia diagnostyki o inne badania. Sam wynik można uznać za prawidłowy. Pozdrawiam serdecznie!