Badania na przeciwciała na cytomegalię

Witam. Mam 29 lat. W styczniu robiłam badania na przeciwciała na cytomegalię. Wyniki były nastepujace: IgG 91,000 U/ml, IgM 1,600. Index - metoda immunochemiczna CMIA na aparacie Architect: wynik ujemny <0,85, wynik watpliwy 0,88 - 0,99, wynik dodatni 1,00 i powyżej. Lekarz zinterpretował, że jestem obecnie chora. Zrobiłam badania po dwóch tygodniach tylko IgM, by sprawdzić, czy wynik się zmieni. Niestety zrobiono mi badania inną metodą: na aparacie Immulite IgM 1,75 S/CO, wynik ujemny <0,900 wynik watpliwy, 0,900 - 1,100 wynik dodatni >1,100. Wynika z tego, że dalej mam dodatnie IgM, ale czy w stosunku do pierwszego badania da się określić, czy spadło, czy wzrosło, jeśli zrobione zostało inną metodą?
29 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Rzeczywiście wyniki robione innymi metodami i na innych aparatach mogą się od siebie różnić. Podejrzewam, że lekarz, który na co dzień pracuje z wynikami z tych dwóch maszyn, mógłby bardziej precyzyjnie zinterpretować ten wynik.

Przeciwciała w klasie IgM mogą się utrzymywać około 6-8 tygodni od pojawienia się we krwi. Drugie badanie po 2 tygodniach wykonuje się głownie w celu potwierdzenia zakażenia, stąd za wcześnie na spadek przeciwciał. Jeśli nie odczuwa Pani objawów, możliwe, że proces już wygasa, tylko trzeba czasu na zaniknięcie przeciwciał. Z drugiej strony są one nadal silnie dodatnie w obu metodach, co wskazuje na, póki co, czynne zakażenie.