Badania określające prawdopodobieństwo zachorowania na raka

Witam chciałam zapytać jakie badania się wykonuje żeby określić czy jest u mnie prawdopodobieństwo zachorowania na raka ??? ponieważ dużo osub w rodzinie miało raka chciałam się zbadac

Lek. Marta Gryszkiewicz

Wszystko zależy od tego jakie nowotwory występują u Pana w rodzinie.
Można wykonać testy genetyczne (obecność niektórych genów determinuje wystąpienie nowotworu-ważne zwłaszcza w przypadkach rodzinnego występowania).
W przypadku innych wykonuje się częściej badania przesiewowe mające na celu wychwycenie rozpoczynającego się procesu nowotworowego na wczesnym etapie.
Nie istnieją jednak badania, których wyniki dadzą Panu/Pani konkretny procentowy wynik szans zachorowania na raka.