Badania tarczycy a planowanie ciąży

Tarczyca. Witam, Proszę o interpretację wyników: wyniki badań z czerwca 2013: tsh:5,900 mU/l ft3:3,18 pg/ml ft4: 1,07 ng/dl anty-tpo:600 IU/ml anty-tg 249,60 IU/ml po zażywaniu leku Eutyrox dawka 50 wyniki z września 2013: tsh: 3,750 mU/l ft4: 14,95 pmol/l ft3: 5,34 pmol/l Czy w tym przypadku są przeciwwskazania do zajścia w ciążę? Czy istnieje zagrożenie dla płodu? Jaki poziom tsh jest optymalny i bezpieczny do zajścia w ciążę? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam Beata
ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Z badań wynika że choruje Pani na chorbę Hashimoto - przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy.
Prowadzi ono do niedoczynności tarczycy, którą można było stwierdzić na podstawie wyników badań hormonów z czerwca 2013 r.
Wdrożone leczenie spowodowało wyrównanie poziomów hormonu i jest Pani w stanie eutyreozy (prawidłowe poziomy hormonów).
Może więc Pani starać się o dziecko.
Należy jednak pamiętać, że już na wczesnym etapie ciąży dochodzi do zmian hormonalnych w organizmie kobiety i koniecznym może się okazać zwiększenie dawki Euthyroxu.
Poziomy hormonów tarczycy powinny być regularnie kontrolowane w trakcie całej ciąży, by na bieżąco korygować dawki suplementacji Euthyroxem. Dlatego tak ważne jest, by w ciąży była Pani pod kontrolą ginekologa-endokrynologa.
Proszę pamiętać także o regularnym zażywaniu kwasu foliowego w okresie starania się o dziecko i do 12 tygodnia ciąży włącznie.