Badania w 20 tygodniu ciąży a ryzyko nieprawidłowego rozwoju płodu

Witam, jestem w 18 tygodniu ciąży. Mam 38 lat. USG w 12 tygodniu wyszło "książkowo". Następnie ze względu na infekcję gardła i katar poprosiłam mojego ginekologa również o USG w 15 tygodniu, również nie było żadnych niepokojących zmian. W międzyczasie wykonałam test PAPA - wyszedł prawidłowo. Teraz czekam na USG w 20 tygodniu i ogromnie się boję :-(. Wiem, że w tym badaniu można rozróżnić wiele wad w tym również genetycznych. Proszę uprzejmie o informację, czy jeśli w 15 tygodniu lekarz poinformował mnie, że wszystko jest w porządku to mogę mieć mniejsze obawy? Czy wady takie jak wodogłowie, rozczep kręgosłupa są widoczne już wcześniej? Czy mogą pojawić się niezależnie w innym etapie? Przed zajściem w ciążę wraz z mężem poddaliśmy się badaniom genetycznym i wyszły w porządku. Niestety na minus przemawia mój wiek. Przez ostatni miesiąc również chorowałam na gardło, ale nie miałam gorączki, zaatakował mnie też rotawirus (nie odwodniłam się). Lekarz uspokoił mnie, że to nie są wirusy zagrażające rozwojowi dziecka na tym etapie ciąży. Będę wdzięczna za informację. Pozdrawiam serdecznie Ania

Witam serdecznie! Dotychczasowe pozytywne wyniki badań powinny Panią uspokoić. Z opisu wynika, że badanie USG nie było wykonywane jednokrotnie, a zatem duże nieprawidłowości na pewno zostałyby rozpoznane. Należy jednak pamiętać, że badanie ultrasonograficzne nie jest badaniem idealnym, 100% pewnym. Wynik w dużej mierze zależy od doświadczenia lekarza, aparatu, na którym jest ono wykonywane jak i samego ułożenia dziecka w trakcie badania. Wady podane przez Panią, na pewno byłyby jednak już widoczne. Brak odchyleń w pierwszym badaniu USG (wykonywanym na przełomie pierwszego i drugiego trymestru) oraz prawidłowy wynik testu PAPPA z dużym prawdopodobieństwem wyklucza zaburzenia chromosomalne u płodu, w postaci najczęściej obserwowanych zespołów, tj. zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Patau. Badanie na przełomie drugiego i trzeciego trymestru, tzw. badanie połówkowe nakierowane jest na ocenę narządów dziecka, głównie serduszka. W praktyce jest to najważniejsze badanie w czasie całej ciąży. Wiek niewątpliwie jest czynnikiem ryzyka nieprawidłowego rozwoju dziecka, ale proszę pamiętać, że mówimy jedynie o ryzyku. Nie może Pani myśleć jedynie o sytuacjach mogących negatywnie wpływać na rozwój ciąży. Radziłabym spokojnie poczekać na najbliższe badanie USG i cieszyć się tym wyjątkowym czasem w życiu kobiety. Pozdrawiam