Badania wykazały, że jestem zdrowa, a ja nadal czuję ból - czy jestem chora psychicznie?

Mam 20 lat i jestem kobietą. Od 2 lat bolą mnie węzły chłonne. Mam je na szyi, czasem pod pachami się pojawiają i na udach. Stale mi dokuczają. Bolą. Miałam robione badania: morfologie, RTG, USG, wymaz itp. i wyszło na to, że jednak jestem zdrowa, no mam tam jeden węzeł o średnicy 10 mm, ale lekarze mówią, ze to nic takiego, mimo że jest on prawie od początku. Ale mi stale to dokucza i to nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Od ponad 2 lat mam tez coraz gorsze samopoczucie - nic mi się nie chce, najchętniej leżałabym dniami i nocami w łózko, mimo że albo przez kilka dni nie mogę spać, albo śpię bez przerwy. Zerwałam sporo kontaktów. Nie mam celu, nadziei na przyszłość... Wszystkim jestem rozczarowana. Nie chce mi się z ludźmi gadać. Nawet głupie dzień dobry komuś jest mi ciężko powiedzieć... Mam niskie poczucie wartości. Często zmieniam partnerów seksualnych. Jestem tez nerwowa, mam małe i napisałabym, że nawet śmieszne tiki (od czasów podstawówki) np. chrząkam, macham ręką, nogą, poruszam dziurkami od nosa, skubię skórę na głowie - występuje to na zmianę i często nawet nie zdaję sobie sprawy, że to robię, dopiero ktoś zwraca mi uwagę. I moje pytanie brzmi: skoro badania wykazały, że jestem zdrowa, a ja nadal czuję ból węzłów chłonnych, czy jestem chora psychicznie? Matka mi zasugerowała kilka razy, że sobie wmawiam te powiększone węzły, mimo że czuła te węzły kiedy jej pokazywałam gdzie mnie boli. Po prostu nie wiem co mi jest i kogo się poradzić, chcę tylko znać przyczynę tego wszystkiego...

Witam serdecznie.

W sytuacji, gdy wykonane badania i konsultacje lekarskie nie potwierdzają przyczyny dolegliwości lub jej stopnia nasilenia, należy wziąć  pod uwagę przyczynę psychogenną.

Uporczywe dolegliwości bólowe mogą być objawem depresji. Jest to prawdopodobne w Twoim przypadku, zwłaszcza, że wymieniasz dodatkowe objawy, takie jak: wycofanie z kontaktów, apatia, zaburzenia snu, drażliwość. Odpowiednio dobrane leki przeciwdepresyjne poprawią Twój sen i samopoczucie w ciągu dnia, pomogą wyciszyć nerwy.

Przekonanie o posiadaniu choroby fizycznej, wykonywanie kolejnych badań diagnostycznych może również wskazywać na hipochondrię, która jest jednym z zaburzeń nerwicowych. Ciało i psychika są ze sobą nierozerwalnie związane. Nadmierne napięcie nerwowe może powodować dolegliwości bólowe. Osoba przeżywająca lęk jest w pewien sposób wyczulona na sygnały, które mogą świadczyć o zagrożeniu. Dlatego też, może zwracać uwagę na bodźce płynące z organizmu, które zazwyczaj nie są uświadamiane. Osoby cierpiące na zaburzenia nerwicowe mogą więc odczuwać np. bicie serca, bolesne pulsowanie krwi lub interpretować jako chorobowe objawy fizjologiczne.

Polecam Ci konsultację u lekarza psychiatry oraz u psychoterapeuty.
Odpowiednie leki i psychoterapia mogą pomóc Ci odzyskać dobre samopoczucie sprzed 2 lat.

Serdecznie pozdrawiam.