Badanie cyto-histopatologiczne tarczycy

Zrobiłam biopsję tarczycy i rozpoznanie jest następujące: Prawy płat - płacik z tyreocytów bez cytologicznych cech złośliwych, nacieczone przez limfocyty, których duża ilość leży również w tle rozmazu. Brak koloidu. Lewy płat - liczne rozproszone małe limfocyty. Brak koloidu. Chciałabym się dowiedzieć, co oznacza dany opis:) Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik badania oznacza, że przyczyną choroby tarczycy nie jest nowotwór złośliwy ("bez cytologicznych cech złośliwych"). Nie jest nią również dość popularne wole guzowate koloidowe ("brak koloidu").

Przyczyną zaburzeń jest zapalenie tarczycy (świadczą o tym liczne limfocyty) najprawdopodobniej na podłożu choroby Hashimoto lub zapalenia ziarninującego.

Aby postawić konkretną diagnozę, wynik badania histopatologicznego należy zestawić z obrazem klinicznym oraz pozostałymi badaniami laboratoryjnymi i obrazowymi. W tym celu należy się udać do lekarza endokrynologa.