Badanie cytologiczne - czy dla dziewicy?

Chcę iść do ginekologa i zrobić sobie cytologię. Bo chce sprawdzić czy ze mną wszystko w porządku. Zastanawiam się czy mogę stosować krążki dopochwowe, kiedy jestem dziewicą. Bo dużo na ich temat czytałam. Nie chcę brać tabletek ze względu na to, że źle wpływają na wątrobę, natomiast plastry mi odradzano. Dlatego chce zacząć używać krążków tylko nie wiem czy mogę?

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Myślę, że w Pani przypadku cytologia nie jest konieczna, gdyż badanie to zazwyczaj jest wskazane  u kobiet, które już rozpoczęły współżycie seksualne.

Jeżeli chodzi o krążki dopochwowe to nie ma przeciwwskazań, żeby Pani je stosowała będąc dziewicą.
Przeciwwskazania są takie same jak przy zwykłych tabletkach antykoncepcyjnych.

Zapewne ginekolog zbierze odpowiedni wywiad przed przepisaniem preparatu i zadecyduje czy taka forma antykoncepcji jest najlepsza w Pani przypadku.

Pozdrawiam!