Badanie EKG i uczucie zwolnienia pracy serca

Zrobiłam dziś badanie ekg,bo żle się czuję.W Ekg wyszło-blok A-V 2 stopnia i umiarkowana zmiana ST.Czy wizyta u specjalisty jest bardzo pilna,natychmiastowa czy mogę parę dni poczekać na termin?Czy to bardzo niebezpieczne dla życia?Objawy które skłoniły mnie do badania-uczucie zwolonienia pracy serca.Mam wadę-wypadanie płatka zastawki mitralnej ale od 3 lat nie biorę leków bo nie były już konieczne.Czy to nawrót?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Przewlekły blok I stopnia oraz BLOK II STOPNIA typu Mobitz I najczęściej nie wymagają postępowania leczniczego, a jedynie okresowej kontroli. Należy dążyć do odstawienia leków zwalniających przewodzenie przedsionkowo-komorowe, zwłaszcza gdy odstęp PQ wynosi > 0,24-0,26s. U chorych z blokiem II stopnia typu Mobitz II oraz blokiem III stopnia zwykle istnieją wskazania do wszczepienia stymulatora serca, głównie ze względu na niebezpieczeństwo wystąpienia groźnych zaburzeń rytmu (np. torsade de pointes) oraz objawowej bradykardii (tzw. napady MAS).