Badanie fizykalne

Dzień dobry. Chciałabym dowiedzieć się co to jest badanie fizykalne i na czym ono dokładnie polega. Słyszałam opinie, że badanie fizykalne pozwala na wykrycie we wczesnym stadium wielu chorób, ale chciałabym najpierw wiedzieć na czym ono dokładnie polega itp. Czy badanie fizykalne boli? Czy mogą po nim wystąpić jakieś skutki uboczne, typu nudności, omdlenia itp? Próbowałam znaleźć wiadomości w internecie na temat badania fizykalnego, ale informacje są bardzo ogólne i dotyczą wielu rodzajów badania. Czy to właśnie o to chodzi w badaniu fizykalnym, że wykonuje się cały szereg innych badań pozwalających zdiagnozować chorobę? Chciałabym również zapytać gdzie można wykonać takie badanie fizykalne oraz ile ono kosztuje, bo zakładam, że pewnie nie da się wykonać go na nfz tylko lepiej prywatnie... Z góry dziękuję za wszystkie informacje i pozdrawiam.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Badanie lekarskie składa się z badania podmiotowego (czyli inaczej wywiadów lekarskich, kiedy to lekarz zbiera informacje odnośnie dolegliwości, dotychczasowego przebiegu choroby itp.) oraz właśnie badania fizykalnego (inaczej: przedmiotowego).

Na badanie fizykalne składa się oglądanie chorego przez lekarza, osłuchiwanie (płuc, serca, czynności jelit), obmacywanie (lekarz może wyczuć np. powiększone węzły chłonne, ocenić orientacyjnie wielkość wątroby) oraz opukiwanie (klatki piersiowej, brzucha).

Pozdrawiam.