Badanie GBS w 25 tygodniu ciąży a infekcje u noworodka

Witam! Dwa miesiące temu urodziłam dziecko - poród w terminie, 12 godzin po odpłynięciu wód, cięcie cesarskie. Moje pytanie dotyczy GBS, mianowicie badanie to miałam przeprowadzone w 25 tygodniu ciąży (wynik ujemny), jednakże dowiedziałam się niedawno, że powinnam je zrobić po 35 tygodniu ciąży. Czytałam także o możliwych infekcjach jakie może dostać moje dziecko. Proszę mi powiedzieć, co mogę zrobić w obecnej sytuacji, jakie jest ryzyko ewentualnych chorób u mojego dziecka i ile czasu po porodzie istnieje takie zagrożenie (w przypadku gdybym miała w czasie porodu GBS dodatni)?

Witam serdecznie!
Obecność bakterii Streptococcus z grupy B w drogach rodnych kobiety może poważnie zagrozić zdrowiu, a nawet życiu dziecka. Patogen przenoszony jest na dziecko w czasie trwania porodu siłami natury. Dzieci rodzone przez cięcie cesarskie nie są narażone na zakażenie, chyba że doszło do przedwczesnego pęknięcia błon płodowych- w takim wypadku wdraża się profilaktykę antybiotykową.
Antybiotyk podawany jest drogą dożylną.

Jeżeli nie miała Pani wykonywanego posiewu w trakcie wizyt u swojego ginekologa, zapewne został pobrany on jeszcze w szpitalu, przed porodem.

W obecnej sytuacji, gdy niemowlę ma już 2 miesiące i rozwija się prawidłowo, to infekcję paciorkowcem możemy wykluczyć. Jedyne co może Pani zrobić, to umówić się na wizytę do ginekologa i poprosić o wykonanie posiewu. Takie postępowanie wydaje się być jednak całkowicie zbędne i bezpodstawne.

Pozdrawiam