Badanie GDX - czy jednoznacznie wyklucza jaskrę?

Witam. Mam 35 lat. Przy badaniach kontrolnych lekarz stwierdził, że mam jaskrawe oczy i skierował mnie na badania pola widzenia, które wykazały, że mam ubytek w polu widzenia w lewym i w prawym oku. Następne badanie to GDX, które wyszło w normie. Nie wiem, co mam myśleć. Czy któreś z badań zostało źle przeprowadzone? Lekarz, do którego chodzę, jest bardzo małomówny i trudno jest cokolwiek od niego wyciągnąć. Nie przepisał mi żadnych lekarstw. Wspomniał jedynie o podwyższonym ciśnieniu oka - a jakie ono jest, to też tajemnica. Po południu bardzo często mam problem z oczami - widzę bardzo źle (wszystko za mgłą), a badania wykazują, że nie potrzebuję okularów.

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Jeżeli wynik badania GDX jest prawidłowy, ale dodatkowo występują ubytki w polu widzenia i podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe, to nie można jednoznacznie wykluczyć jaskry.

Niekoniecznie jaskra obecna jest w tej chwili, ale ubytki w polu widzenia i zwiększone ciśnienie mogą w przyszłości do niej doprowadzić.

Uważam, że powinna zostać Pani objęta opieką poradni okulistycznej i regularnie kontrolować wzrok, zwłaszcza że jest Pani osobą młodą i dodatkowo występuje u Pani pogorszenie widzenia.

Pozdrawiam!