Badanie IgE i rozmaz krwi - w jakim czasie po odstawieniu kortykosteroidu mogę je wykonać?

Dzień dobry - istotne pytania: 1. Jak szybko po odstawieniu kortykosteroidu mogę zrobić badania igE całkowite i rozmaz krwi (chodzi naturalnie o eos) - czy 2 tygodnie wystarczy, czy mam jeszcze poczekać (brałem przez 2-3 miesiące)? 2. W przypadku badania krwi z rozmazem (chodzi wyłącznie o eozynofile jak rozumiem) wykonać zwykłe badanie krwi czy istotniejsze będzie badanie rozmazu krwi obwodowej (OB)? Dziękuję, pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

W przypadku stosowania kortykosteroidów wiarygodne badania IgE powinniśmy wykonywać:
- sterydy doustne - po 6 tygodniach,
- sterydy miejscowe - po 1-5 dniach,
- sterydy wziewne - po 12-18 godzinach.
Morfologię pod kątem poziomu eozynofili możemy wykonać jednoczasowo. Zdecydowanie należy jednak zrobić morfologię z rozmazem, by w ogóle została określona ilość eozynofili.
Wspomniane OB nie jest natomiast rozmazem krwi obwodowej, a miarą szybkości opadania czerwonych krwinek w osoczu w jednostce czasu.