Badanie kręgosłupa - interpretacja wyników

Witam, odebrałam dzisiaj zdjęcia rentgenowskie kręgosłupa. Oś kręgosłupa L-S zachowana. Ograniczona lordoza lędźwiowa z kątowym ustawieniem k. krzyżowej. Wysokość trzonów lędźwiowych zachowana. Nieznacznie obniżona przestrzeń międzykręgowa LS-S1. Niewielkie zmiany przeciążeniowe w stawach międzywyrostkowych na poziomie L4-L5 i L5-S1. Pracuję w handlu, mam 27 lat. Jestem kobietą. Mam w związku z tymi wynikami parę pytań: czy zmiany w obrębie mojego kręgosłupa są poważne? Czy jest skuteczna metoda wyleczenia i co trzeba robić, żeby poprawić ten stan? Czy będę zwolniona z przyjmowania dostaw? Czy mogę jeździć na rowerze (często biorę udział w różnych wycieczkach, rajdach itp.) Z góry dziękuję za odpowiedź. Z poważaniem Maria R

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Opisywane zmiany mają charakter zwyrodnieniowy, powstały na skutek działania za dużych sił na dolny odcinek kręgosłupa. Do tego typu zmian dochodzi najczęściej u osób otyłych, wysokich, pracujących z dużym obciążeniem. Wspomniała Pani, że pracuje w handlu. Zakładam jednak, że nie jest to sklep odzieżowy ani drogeria. W obecnej sytuacji wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego, który zweryfikuje opis badania z Pani stanem zdrowia i wyda stosowne zalecenia.
Ze względu na niewielkie nasilenie zmian lekarz zadecyduje czy wskazana będzie rehabilitacja ruchowa. Konieczne jest pokazanie Pani jak należy pracować z obciążeniem, jak układać ciężar, jak się schylać, by odciążyć kręgosłup. Jeśli umie Pani pływać, warto zapisać się na basen. Nie widzę przeciwwskazań do jazdy na rowerze.
Pozdrawiam.