Badanie kręgosłupa - jak zinterpretować wynik?

Mam 35 lat. Oto wynik badania: badanie MW w sekwencji SE, FSE, obrazy, obrazy T1-, T2- zależne, w płaszczyznach strzałkowej i poprzecznej, wykazało: pogłębienie lordozy lędźwiowej - zmiany zwyrodnieniowe w postaci dehydratacji i obniżenia wysokości krążka międzykręgowego L4-L5, - tylna wypuklina krążka międzykręgowego L4-L5 z modelacją worka oponowego i zwężeniem otworów m-kręgowych, - drobne, tylne uwypuklenie krążka międzykręgowego L3-L4, L5-S1, - stożek końcowy rdzenia kręgowego zachowany prawidłowy, - blaszki graniczne trzonów kręgów L4, L5 o nierównym obrysie z odczynem w tkance kostnej podchrzęstnej; - zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze na przednio-bocznych i tylnych powierzchniach trzonów kręgowych w odcinku L kręgosłupa, - ostre ustawienie kości krzyżowej. Z góry dziękuję za interpretację.

35 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik każdego badania, także obrazowego, należy rozpatrywać łącznie z obrazem klinicznym (często postępowanie wynika z obecności lub braku objawów).

Wynik badania MR wykazuje cechy procesu zwyrodnieniowego kręgosłupa (kręgów i dysków).
Proces zwyrodnieniowy postępuje z wiekiem, ale przyczyniają się do niego także nadmierne przeciążanie kręgosłupa, otyłość, siedzący tryb życia, nieprawidłowa postawa itp.

Widoczne jest uszkodzenie krążków międzykręgowych znajdujących się na poziomach pomiędzy 3. a 4. kręgiem lędźwiowym, 4. a 5. kręgiem lędźwiowym oraz pomiędzy 5. kręgiem lędźwiowym a 1. krzyżowym. Wypuklina powstała w wyniku pęknięcia krążka i może ona uciskać struktury nerwowe (nerwy lub rdzeń kręgowy), dając objawy neurologiczne (mrowienia, drętwienia, osłabienie siły kończyn itd.).

W zależności od występowania dolegliwości oraz uwidocznienia objawów neurologicznych stosuje się leczenie zachowawcze (rehabilitacja, leki przeciwbólowe) lub operacyjne.
Proszę skonsultować wynik z ortopedą lub neurochirurgiem.

Pozdrawiam