Badanie krwi 10,5-miesięcznego dziecka

Witam! Mam ogromną prośbę o interpretację wyników badania krwi mojej 10,5-miesięcznej córki. Kilka wskaźników jest poza norma i się bardzo niepokoję. WBC 8,93, %NEUT 18,2, %LYMPH 68,9, %MONO 5,3, %EOS 3,0, %BASO 0,5, %LUC 4,1, #NEUT 1,63, #LYMPH 6,15, #MONO 0,48, #EOS 0,26, #BASO 0,05, #LUC 0,37, RBC 4,56, HGB 11,2, HCT 32,5, MCV 71,3, MCH 24,6, MCHC 34,5, RDW 12,3, HDW 3,05, PLT 651, MPV 7,4. Poza morfologią córka miała robione badania hormonów tarczycy, z uwagi na to, że kilka miesięcy po porodzie zdiagnozowano u mnie chorobę Hashimoto i od trzech miesięcy przyjmuje lek (cały cza karmię piersią). Wyniki u córki wyszły: TSH 2,173, FT3 4,54, FT4 1,18. FT3 wyszło powyżej normy, a przy FT4 nie podano mi zakresu referencyjnego. Bardzo proszę o interpretację i wskazówki do dalszego postępowania. Oczywiście mam umówioną wizytę u pediatry, ale muszę na nią poczekać. Nie wiem, czy powinnam się umówić do endokrynologa. Proszę o wskazówki. Bardzo dziękuję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

U córki zwraca uwagę podwyższony poziom płytek krwi, choć u dziecka, zwłaszcza niemowlęcia, wyniki morfologii krwi interpretuje się w nieco inny sposób niż u osób dorosłych. Poziom płytek u niemowlęcia może być nawet 2 razy wyższy niż w podanych normach laboratoryjnych, zwłaszcza jeżeli dziecko w ostatnim czasie przeszło infekcję. Jeżeli chodzi o pozostałe parametry - są w normie. U niemowląt odsetek lifmocytów jest (odwrotnie niż u osób dorosłych) większy niż granulocytów. Hemoglobina także w stosunku do wieku jest w normie. Oczywiście warto zadbać o dietę bogatą w żelazo, ponieważ u dzieci najczęściej dochodzi do niedoborów tego pierwiastka. Proponuję skontrolować morfologię za 3-4 tygodnie.

Jeżeli chodzi o parametry tarczycowe, nie przejmowałabym się zbytnio póki co nieznacznym podwyższeniem fT3, przy TSH i fT4 w normie. Warto także powtórzyć za 4-6 tygodni, póki karmi Pani piersią i hormony przenikają do mleka. Istnieje dziedziczna skłonność do choroby Hashimoto, natomiast rzadko ujawnia się w dzieciństwie. Przesiewowe badania warto zrobić u dziecka w wieku 7 lat.

Pozdrawiam serdecznie.