Badanie moczu - interpretacja

Witam, poproszę o interpretację wyników: WBC 7,62, NEUT% 67,5, LUM% 21,9, MONO% 4,8, EOS% 4, BASO% 0,5, LUC% 1,3, RBC 4,84, HGB 15, HCT 41,8, MCV 86,4, MCH 31,1, CH 29,9, MCHC 36, RDW 13,2, HDW 2,4, PLT 341, MPV 7,8, PCT 0,26, PDW 46, %MICRO 1, %HYPO 0,1, %MICRO/%HYPO 7,7, OB po jednej godzinie: 6, KREATYNINA 0,8, eGFR 86,3, mocznik w surowicy 32, cholesterol całkowity w surowicy 253, cholesterol HDL w surowicy 51, triglicerydy w surowicy 158, cholesterol LDL (wyliczany) 170, ALT 22, AST 19. Mikroskopowy osad moczu: nabłonki płaskie - pojedyncze w preparacie, leukocyty 10-15 w polu widzenia, erytrocyty 1-3 w polu widzenia, częściowo wyługowane, inne: nieliczne pasma śluzu, bakterie: obfita flora bakteryjna. W przeszłości miałam dolegliwości związane z piaskiem w nerkach, w rodzinie mam chorego na cukrzycę w trakcie przygotowań do dializ. Czy zanim pójdę z tymi wynikami do lekarza, powinnam zrobić jeszcze jakies badania, aby ułatwić diagnostykę? Dziękuję. Pozdrawiam Joanna
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Odpowiadając na Pani pytanie, uważam, że nie jest potrzebne wykonywanie innych badań przed wizytą u lekarza rodzinnego.

W wykonanych przez Panią badaniach, stwierdzam zaburzenia lipidowe w postaci podwyższonego cholesterolu całkowitego i tzw. złego cholesterolu, czyli frakcji LDL. Przydałoby się wdrożyć na początek leczenie dietą.

Odnośnie wyników mikroskopowego rozmazu moczu, to wskazują one na infekcję dróg moczowych (zbyt duża liczba leukocytów, oraz obfita flora bakteryjna). Warto zadać sobie pytanie, czy ma Pani objawy dyzuryczne, czyli np. ból cewki przy oddawaniu moczu, częstomocz, parcia naglące, ból w okolicy podbrzusza. Jeśli tak lekarz zapewne wdroży leczenie zakażenia z kontrolnym posiewem moczu po jego zakończeniu. Jeśli natomiast objawy nie występują,  to według zaleceń nie jest konieczne leczenie bezobjawowego bakteriomoczu w Pani sytuacji.