Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego

Mam 31 lat, prowadzę bardzo aktywny tryb życia (dużo ćwiczę - siłownia, boks, bieganie, piłka itp.), natomiast nie mam odnowy biologicznej. Od 2 mies. mam ból w okolicy lędźwiowej z promieniowaniem pod lewy pośladek, wzdłuż uda lewego do kolana oraz na zewnątrz łydki. Stało mi się to po grze w piłkę na hali. Od tego momentu nie mogłem się schylić, nie mogłem spać, leżeć, a najgorzej siedzieć jak jechałem autem. Chodziłem do neurologa, który skierował mnie na MR kręgosłupa i mam wynik, lecz wizytę u niego za 2 tyg. W związku z tym Proszę o poradę, co robić z nw. wynikiem MR? Badanie wykazuje zniesienie lordozy lędźwiowej. Tarcze międzykręgowe od L4do S1 są obniżone i hypointensywne. W poziomie L4/L5 szerokopodstawna, nieco zbaczająca w lewo wypuklina pierścienia włóknistego z jego uszkodzeniem w części tylnej, modelująca worek oponowy i zwężająca nieco kanały korzeniowe, w większym stopniu po stronie lewej. W poziomie L5?S1 uwidoczniono centralno-lewoboczną przepuklinę tarczy międzykręgowej z podejrzeniem sekwestru średnicy rzędu 8 mm, tkwiącego w lewym zachyłku korzeniowym ograniczając jego rezerwę objętościową. Lewy kanał korzeniowy zwężony. Stożek końcowy prawidłowy na poziomie L1. Czy można to wyleczyć bez operacji?
31 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Dolegliwości, na które Pan się skarży, są związane z przepukliną krążka międzykręgowego (dysku) położonego na poziomie pomiędzy 5 kręgiem lędźwiowym, a kością krzyżową. Struktury uszkodzonego krążka uległy wpukleniu do kanału rdzeniowego i doszło do ich ucisku na korzeń nerwowy wychodzący z rdzenia. Można podjąć próbę leczenia fizjoterapeutycznego, ale niewykluczone, że zabieg operacyjny będzie konieczny. Wskazana byłaby ponadto konsultacja neurochriurgiczna.