Badanie PET po operacji raka piersi

Moja koleżanka, trzy miesiące temu miała operację oszczędzającą inwazyjnego, przewodowego raka piersi. Jest po naświetlaniach. Mam pytanie, czy może poddać się badaniu PET-em, bo bardzo się martwi o swoje zdrowie. Skłonna jest zrobić to prywatnie, ale nie wie czy po tym wszystkim, co przeszła tzn. operacja, naświetlania, może to badanie mieć. Bardzo proszę o odpowiedz, czy w jej przypadku są przeciwwskazania. Dziękuję za odpowiedź.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

W przypadku badań diagnostycznych równie ważne jak przeciwwskazania są wskazania. Ani naświetlania ani chemioterapia nie są przeciwwskazaniem do PET-u. Zwykle zresztą pacjenci w takich właśnie sytuacjach poddawani są temu badaniu.

Umożliwia ono bowiem wykrycie zmian nowotworach: pierwotnych i przerzutowych, używane jest do różnicowania wznowy procesu nowotworowego, pozwala również odróżnić zmiany łagodne od złośliwych. Jedynym przeciwwskazaniem do badania jest ciąża. Aby pokryć koszt badania z własnej kieszeni trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych, w zależności od tego, czy badamy całe ciało czy tylko jego część.

Brak przeciwwskazań nie oznacza jednak, że PET jest zawsze najlepszym rozwiązaniem. Wskazania do jego wykonania najlepiej rozważyć jest z lekarzem specjalistą. Pani koleżanka na pewno znajduje się pod specjalistyczną opieką i najrozsądniej będzie, gdy przedyskutuje tę kwestię z lekarzem prowadzącym.

Sam brak przeciwwskazań nie jest wskazaniem, a obok PET-u w medycynie dostępne są również inne narzędzia diagnostyczne, chociażby takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.