Badanie płuc u 64 latki palącej papierosy

prosze o interpetacje. tt kp mojej mamy 64 lata pali papierosy od 30 l Nawarstwienia oplucnych szczytowych Pasma zwłóknień w szczycie płuca lewego w płacie dolnym płuca lewego widoczne rozstrzenia oskrzelowe. w swietle poszerzonych oskrzeli widoczne miekkotkankowe struktury o duzym nasileniu mogace odpowiadac zalegajacej wydzielinie.,nadprzeponowo po lewej pasmowate obszary konsolidacji i zwólknien o duzym nasileniu wyzsze ustawienie lewej kopuły przepony .zwapnienia w tętnicach wieńcowych

Dariusz Osiak Internista, Warszawa

W opisie badania znajdują się 2 elementy: "Nawarstwienia opłucnych szczytowych Pasma zwłóknień w szczycie płuca lewego" świadczące o przebytej gruźlicy oraz zwłóknienia, zmiany zapalne i rozstrzenia oskrzeli w płucu lewym. Na temat zmian w płucu lewym trudno się wypowiedzieć bez rozmowy z pacjentem i badania przedmiotowego. (chodzi o obecne dolegliwości, historię choroby, badania dodatkowe i wynik badania przedmiotowego). Badanie radiologiczne jest elementem pomocniczym w diagnostyce i nie zastąpi kontaktu z lekarzem.