Badanie poziomu cholesterolu

Proszę o interpretację wyników. Mam 39 lat, jestem kobietą. Cholesterol całkowity w surowicy - 218 mg/dl, cholesterol HDL w surowicy - 50 mg/dl, trójglicerydy w surowicy - 83 mg/dl, cholesterol LdL - 151 mg/dl, wskaźnik aterogenności - 4,4. Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

W podanych przez Panią wynikach badań występuje podwyższone stężenie cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL (tzw. złego cholesterolu). Takie poziomy lipidów prowadzą do rozwoju miażdżycy i zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia w przyszłości powikłań sercowo-naczyniowych. W związku z tym, wskazanie jest zastosowanie odpowiedniej diety (szczegółowe zalecenia dietetyczne znajdzie Pani w naszym artykule: http://portal.abczdrowie.pl/wysoki-cholesterol-jak-z-nim-walczyc). Pozytywne działanie ma także umiarkowany wysiłek fizyczny.