Badanie MRI głowy w obrazach T1 i T2 zależnych

Badanie MRI głowy wykonano w obrazach T1 i T2 zależnych, w płaszczyznach osiowych, czołowych i strzałkowych, przed i po podaniu dożylnym środka kontrastowego oraz w sekwencji DWI i FLAIR. W obu płatach czołowych widoczne są pojedyncze drobne 2-4mm ogniska hyperintensywne w sekwencji Flair i obrazie T2 zależnym, nie wykazujące efektu wzmocnienia kontrastowego - najprawdopodobniej zmiany na tle poniedokrwiennym. Możliwe także pochodzenie podemielinizacyjne lub pozapalne. Poza tym struktury mózgowia bez zmian ogniskowych, z zaznaczonymi niewielkimi zanikami. Bardzo proszę o interpretację wyniku i odpowiedź, czy dzieje się coś niepokojącego?

Wynik badania NMR mózgowia wskazuje na bardzo niewielkie zmiany patologiczne struktury płatów czołowych mózgu o charakterze być może niedokrwiennym (bardzo małe ogniska zawału mózgu powstałe na skutek zamknięcia drobnych naczyń tętniczych), być może podemielizacyjnym (czyli jak w stwardnieniu rozsianym) lub być może pozapalnym (np. na tle zakażenia bakteryjnego lub wirusowego). Są to bardzo niewielkie zmiany, które prawdę powiedziawszy mogą nie wywoływać przy takiej lokalizacji jakichkolwiek objawów. Raczej wystarczające powinno być w takim przypadku tylko obserwowanie tych zmian (np. za około 6 miesięcy kontrolne NMR). Wynik należy skonsultować z neurologiem, który wskaże dokładnie odpowiedni sposób postępowania.