Badanie RTG kręgosłupa szyjnego

Jestem 52-letnią kobietą, zmagam się już od ponad roku z dolegliwymi bólami, szczególnie pod lewą łopatką oraz barku. Wynik badania rtg brzmi: Ograniczona fizjologiczna lordoza kręgosłupa szyjnego. Zwężone tarczki międzykręgowe na pozycji od C3 do C7 - wielopoziomowa dyskopatia, z obecnością zmian zwyrodnieniowych w postaci osteofitów na krawędziach trzonów kręgowych. Zmiany zwyrodnieniowe w stawch unco-vertebralnych na tych poziomach. Poza tym kręgi szyjne bez zmian. Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W przedstawionym wyniku są opisane zmiany zwyrodnieniowe i dyskopatyczne - dość zaawansowane, jak na Pani wiek - rzeczywiście mogą być przyczyną opisanych dolegliwości. W celu dokładniejszej oceny zmian zwyrodnieniowych, a zwłaszcza dyskopatii, potrzebne jest badanie rezonansu magnetycznego odcinka szyjnego. Również potrzebna jest ocena neurologa, czy z powodu dyskopatii nie ma odchyleń w badaniu neurologicznym.

W przypadku wielopoziomowej dyskopatii w większości przypadków nie ma wskazań do interwencji neurochirurgicznej, natomiast zaleca się postępowanie objawowe:
- odpowiednie leczenie przeciwbólowe,
- w przypadku nadmiernej masy ciała - jej redukcja,
- rehabilitacja i aktywność ruchowa, np. pływanie (ćwiczenia wzmacniające mięśnie przykręgpsłupowe),
- odpowiedni tryb życia - nie obciążanie kręgosłupa, spanie na płaskim i twardym materacu z użyciem poduszki ortopedycznej.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o badaniu rezonansu magnetycznego.

Serdecznie pozdrawiam!