Badanie SL-OCT

W opisie poniższego badania, lekarz napisał, że CCT=nie udaje się zmierzyć. Chciałabym się dowiedzieć, jaka może być tego przyczyna i czy lekarz przeprowadzający badania (za które zapłaciłam 150 zł) powinien poinformować mnie, czy wynik jest dobry, czy nie? Bo dla mnie opis badania: "OP Kąt przesączania otwarty, szczelinowaty, 5-6st. Podstawa tęczówki bardzo wypukła, z przyczepem poniżej ostrogi twardówki. Komora przednia płytka, krzywizna tęczówki wypukla, CCT=nie udaje się zmierzyć. OL Kąt przesączania otwarty, bardzo wąski, 9-10st. Podstawa tęczówki bardzo wypukła, z przyczepem poniżej ostrogi twardówki. Komora przednia płytka, krzywizna tęczówki wypukła, CCT=583 um" nic absolutnie nie mówi.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Nie napisała Pani niestety, czy już ma Pani rozpoznaną jaskrę? Czy się Pani leczy z tego powodu? Jeżeli chodzi o wynik - okulista na podstawie tego badania i badania ciśnienia śródgałkowego oraz badania komputerowego pola widzenia w zakresie 30 stopni, powinien określić ryzyko zamknięcia kąta przesączania (przy wąskim kącie oraz płytkiej komorze jest ono większe - co powoduje wystąpienie ostrego ataku jaskry) i w przypadku dużego ryzyka, należy rozważyć zabieg laserowy (irydotomię - wytworzenie w tęczówce otworu, który umożliwi swobodny przepływ cieczy wodniestej w oku). Natomiast w razie dalszych wątpliwości - należy wykonać dodatkowe, bardziej specjalistyczne badania. Dlatego należy się zgłosić z przedstawionym wynikiem do okulisty, który powinien zaplanować dalsze postępowanie.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o ostrym napadzie jaskry.

Serdecznie pozdrawiam!