Badanie TK i rak odbytnicy z przerzutami do wątroby

Proszę o interpretację wyników badania KT. Pacjent l. 58, w lutym 2011 zdiagnozowano raka odbytnicy z przerzutami do wątroby. W marcu 2011 przeszedł operację, w czerwcu 2011 chemio- i radioterapię. Wynik badania z dzisiejszego dnia: W wykonanym badaniu widoczna progresja zmian śródmiąższowych o charakterze lymphangiosis carcinomatosa. Nie stwierdza sie nowych ognisk budzących podejrzenie meta. Zmiany ogniskowe w wątrobie VII/VIII 35 na 39 mm (poprzednio 25 i 23mmm) segm. VII 15 i 12mm (poprzednio 12 i 9) segm. VIII69 I 52 (poprzednio 62 I 52mm) w segm. V 44na 37 mm (poprzednio 32 na 33mm). Zatarcie densyjności tkanki tłuszczowej wewnątrzbrzusznej. Poszerzone pętle jelitowe z widocznym zaleganiem treści płynnej tworzącej poziomy. Struktury kostne bez zmian meta. Poza tym obraz narządów j. brzusznej i miednicy bez ewidentnych różnic. Zaznaczone poszerzenie dróg żółciowych wewnątrzwątrobowych płata prawego. Trzustka niepowiększona. Przewód Wirsunga nieposzerzony. Nerki prawidłowej wielkości. Nadnercza niepowiększone. Pęcherz moczowy o gładkich ścianach bez cech TK patologicznego. Gruczoł krokowy jednorodny. Martwią mnie te płyny w jelitach, natomiast muszę zaznaczyć, że w dniu tomografii mąż zatruł się pomidorami z targu i wymiotował cała noc. Teraz od tygodnia jest w dobrej formie. Stąd moje pytanie: czy te płyny w jelitach mogą być spowodowane zatruciem? Jakie dalej leczenie pan/ pani by zalecili?

Witam serdecznie! Opis zmian niestety wskazuje na progresję - czyli postęp choroby. Opis wskazuje na powiększanie się zmian przerzutowych w wątrobie. Jeżeli chodzi o poziomy płynów najczęściej związane są one z gorszą pracą jelit (tak zwana niedrożność) - czy zatrucie pokarmowe mogło wpłynąć na powstanie takich objawów - jest to prawdopodobne, jednak raczej objawy wynikają z choroby podstawowej. W tej sytuacji konieczna jest wizyta u prowadzącego lekarza. Konieczne jest zbadanie pacjenta oraz dokładne zebranie wywiadu - dopiero wówczas można zdecydować o dalszym postępowaniu. Jeżeli termin wizyty kontrolnej jest odległy wskazana jest wizyta u lekarza ogólnego. Pozdrawiam