Badanie ukrwienia serca metodą SPECT

Gdzie w Warszawie (lub w Polsce) można zrobić badanie ukrwienia serca metodą scyntygrafii perfuzyjnej SPECT i jakie są zasady kwalifikacji pacjenta do tego badania? Mam skierowanie na koronarografię, ale wolałabym uniknąć grzebania w moim systemie tętniczym. Czy mogę prosić lekarza o skierowanie na scyntygrafie perfuzyjną w zamian za koronarografię? Czy można zrobić takie badanie komercyjnie (gdzie?).

Witam!

Koronarografia jest badaniem z wyboru oceniającym drożność tętnic wieńcowych. Dodatkowo w przypadku stwierdzenia istotnych zwężeń, umożliwia wykonanie rewaskularyzacji (przywrócenia drożności naczynia) za pomocą balonikowania lub stentów. Takiej możliwości nie daje scyntygrafia perfuzyjna mięśnia sercowego, której zaletą jest nieinwazyjność (konieczne jest jedynie dożylne podanie izotopu promieniotwórczego.). Scyntygrafia serca SPECT nie jest jednak techniką idealną, prawidłowy wynik nie zawsze wyklucza chorobę serca, a w przypadku nieprawidłowego wyniku zazwyczaj konieczna jest koronarografia. Wskazaniem do zakwalifikowania pacjenta do tego badania jest brak zgody na koronarografię oraz przeciwwskazania do wykonania koronarografii. Badanie to jest wykonywane w zakładach medycyny nuklearnej, w Warszawie wykonuje się je w Zakładzie Medycyny Nuklearnej SPCSK oraz w Instytucie Kardiologii. W celu wykonanie badanie potrzebne jest skierowanie od lekarza ubezpieczenia społecznego. Jeśli wyraźnie nie zgadza się Pani na koronarografię to może Pani prosić lekarza prowadzącego o skierowanie na Scyntygrafię serca SPECT.

Pozdrawiam serdecznie!