Badanie USG piersi a mammografia

Witam! Stan po usunięciu guza sutka prawego w 2004 r.- co ductale invasium. Sutki o budowie tłuszczowo-gruczołowej bez widocznych zmian ogniskowych. Przewody mlekowe nieposzerzone. W prawym dole pachowym widoczne dość liczne, hipoechogeniczne węzły chłonne, kuliste i owalne bez typowej wnęki, śr. od 3-5 mm do 15x5 mm - senograficznie podejrzane. Węzły chłonne w lewym dole pachowym typu odczynowego z tłuszczowa wnęką. W tym samym dniu badanie mammograficzne - doły pachowe wolne. Co to wszystko znaczy? O co chodzi? Lekarz onkolog kieruje na usunięcie węzłów chłonnych pachowych. Czy węzły chłonne mają bezpośredni związek z rakiem piersi? Czy może być tak, że w organizmie jest jakiś stan zapalny i obraz USG jest tego wynikiem? Dlaczego badanie mammograficzne tego nie potwierdziło? Proszę o odpowiedź.

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Węzły chłonne są zazwyczaj pierwszym miejscem, do którego daje przerzuty rak piersi. Niestety, pomimo wczesnego stadium zaawansowania raka stwierdzonego w 2004 roku, czasami nawet po wielu latach może dojść do powstania przerzutów.

USG opisuje w prawym dole pachowym podejrzane węzły chłonne - czyli takie, które mogą być zmienione nowotworowo. W takiej sytuacji najlepiej podejrzane węzły chłonne usunąć i zbadać histopatologicznie.

Mammografia nie jest badaniem równoznacznym z USG, oba badania mogą się uzupełniać. Ze względu na użycie innego rodzaju techniki do badania piersi, niektóre zmiany widoczne w USG mogą nie być widoczne w mammografii i odwrotnie.

Pozdrawiam serdecznie